Bene facta pro utilitate hominum civitatisque Pragensis

Práce dobře vykonaná, ve prospěch obyvatelstva a obce pražské

Praha podepsala s Nemocnicí Na Bulovce novou nájemní smlouvu

Hlavní město se po dlouhém vyjednávání dohodlo na úpravě nájemní smlouvy s Nemocnicí Na Bulovce. V Rezidenci primátorky jí podepsali primátorka Hl. m. Prahy Adriana Krnáčová, ministr zdravotnictví ČR Miloslav Ludvík, ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská a radní Hl. m. Prahy Radek Lacko.

Nová nájemní smlouva je na dvacet let s desetiletou opcí. Nemocnice bude ročně městu hradit 28 milionů korun nájemného místo dosavadních sedmi milionů.

„Jednání, která finální dohodě předcházela, byla dlouhá a náročná, ale vždy je důležitá vůle všech stran dojít ke zdárnému konci,“ řekla k podpisu smlouvy primátorka Adriana Krnáčová. Nemocnice Na Bulovce je specifická v tom, že jejím provozovatelem je Ministerstvo zdravotnictví a zhruba tři čtvrtiny areálu vlastní město. Město vlastní i jeden z pavilonů, jehož přestavba vyšla na více než 400 milionů. „Pro město je dohoda samozřejmě velmi důležitá, protože Nemocnice Na Bulovce má v pražském zdravotnictví nezastupitelnou úlohu,“ uvedla primátorka.

Nájemní smlouva je podepsána na dvacet let s automatickým prodlužováním vždy o dalších deset let. „To už může otevřít a zajistit rozvoj každé instituce jako je Bulovka. Základní síť pražského zdravotnictví se nám na poslední chvíli podařilo zachovat. Pražané a celé české zdravotnictví tak nepřijdou o v mnoha oborech excelentní zdravotnické zařízení s obrovskou tradicí a velkým potenciálem do budoucna,“ dodal radní Lacko.

Podle nové smlouvy je výše nájmného fixována na 5 let, bez ohledu na inflaci. Výpovědní lhůta se prodlužuje z dosavadních tří měsíců na 2 roky. Smlouva také přesně definuje povinnosti obou stran a co je běžná údržba, která jde za Nemocnicí Na Bulovce a co jsou to investice, které má realizovat hlavní město.

Ředitelka Nemocnice Na Bulovce Andrea Vrbovská považuje novou smlouvu za rozumný kompromis: „Město na základě posudku původně žádalo nájemné 36 milionů korun. To jsme odmítali i s ohledem na inestice, které jsme do areálu vložili ve výši 175 milionů. Naše představa byla okolo 20 miliónů k dosud placenému nájmu 7 milionů. Výslednou výši 28 milionů korun proto považuji za rozumný kompromis,“ řekla Andrea Vrbovská a dodala: „Důležité také je, že minimálně na 5 let jsme debatu o výši nájmu ukončili díky fixaci a pochopitelně bude-li se toto téma někdy v budoucnu znovu otevírat, musí mu předcházet také doložení investovaných prostředků od hlavního města do nemocnice.“