Co vzít s sebou při nástupu k hospitalizaci?

Přestože před každou plánovanou hospitalizací informují naši zaměstnanci pacienty o tom, jaké věci by si s sebou měli do nemocnice přinést, uvádíme nyní pro základní představu obecný přehled rad a doporučení spojených s hospitalizací v našem zařízení.

  1. k nástupu hospitalizace je nutné se dostavit ve stanovenou dobu,
  2. při přijetí budete potřebovat tyto doklady: občanský průkaz, průkaz zdravotní pojišťovny (popř. jiné zdravotní průkazy, pokud máte), potvrzení o pracovní neschopnosti (pokud vám bylo vystaveno), doporučení k přijetí a výsledky vašich vyšetření. Je třeba rovněž uvést jméno a adresu ordinace vašeho ošetřujícího lékaře.
  3. co s sebou do nemocnice vzít: menší finanční obnos, hygienické potřeby (zubní kartáček a pastu, mýdlo, krém, šampón na vlasy, hřeben, toaletní papír), vhodné oblečení (spodní prádlo, pyžamo, župan, ponožky, ručník, bačkory, pohodlný domácí oděv, sportovní boty). Muži by neměli zapomenout na potřeby na holení. Dámy by neměly zapomenout na hygienické vložky či tampóny.
  4. Nosíte-li brýle, zubní protézu, naslouchátko nebo používáte-li při chůzi hůl, vezměte si tyto potřeby určitě s sebou. Dobré je rovněž přibalit i něco na čtení, aby vám čas v nemocnici příjemně a rychle utekl.
  5. co s sebou do nemocnice nebrat: větší množství peněz, cennosti, velké množství oblečení. Pokud už s sebou máte větší finanční obnos či cennosti, doporučujeme vám uložit si je do úschovy dle pokynů přijímacího personálu. Před propuštěním z nemocnice vás ošetřující lékař bude informovat o dalším doporučeném léčení a předá vám písemnou propouštěcí zprávu pro ošetřujícího lékaře.

Desatero návštěvníka

  1. Na návštěvu nemocného člena rodiny či přítele bychom se měli připravit.
  2. Máme na mysli pacientův zdravotní stav. Zvolíme přiměřenou dobu a délku návštěvy (dodržujeme návštěvní dobu). Doporučujeme, aby počet návštěvníků nebyl vyšší než dvě osoby najednou.
  3. Snažíme se přijít příjemně naladěni s ochotou vyslechnout všechny obavy nemocného.
  4. Pacienta uklidníme, potěšíme, povzbudíme jeho sebevědomí a vůli k životu.
  5. Neměli bychom se snažit o tzv. radostný hovor za každou cenu. O velkých starostech pomlčíme.
  6. Sledujeme, zda nemocný není příliš unavený. Pokud ano, návštěvu taktně zkrátíme.
  7. Neodmítáme jeho projevy lítosti, strachu a rezignace. Ventilace těchto pocitů má ozdravný účinek.
  8. Bereme ohled na spolupacienty. V případě, že některý spolupacient je v těžkém stavu, lékař či sestra provádějí vyšetření nebo nějaký výkon opustíme pokoj.
  9. Pokud chceme nemocnému něco přinést, pamatujeme na přiměřenost. Nezapomeneme se zeptat ošetřujícího personálu, zda je to pro pacienta vhodné.
  10. Při loučení sdělíme zda a kdy přijdeme příště. Slíbený termín dodržíme.