Rozšiřujeme spektrum poskytované lázeňské péče o nové indikace

14.01.2022

Slatinné lázně Toušeň jsou oblíbenou lázeňskou destinací, která leží jen 25 km od centra Prahy v okrese Praha-východ. Klientům je zde nabízena celá škála léčebných a relaxačních procedur, mezi které patří unikátní zábaly a koupele v sirnoželezité slatině. Lázně nyní mají nově v nabídce také procedury vhodné pro gynekologická, kožní a nervová onemocnění.

Gynekologická onemocnění

Léčba gynekologických onemocnění má v lázeňské péči dlouholetou tradici a velice dobré výsledky. V Lázních Toušeň je řešeno celé spektrum gynekologických indikací, od léčby pooperačních stavů, chronických gynekologických zánětů, funkčních poruch až po poruchy ovariálních funkcí a dalších gynekologických problémů. 

„Při léčbě využíváme přírodní léčivé zdroje. Blahodárně působí hlavně místní sirnoželezitá slatina, která při aplikaci formou slatinných koupelí a zábalů zlepšuje prokrvení ženských reprodukčních orgánů. Tato procedura významně omezuje vznik pooperačních a pozánětlivých srůstů a snižuje riziko neplodnosti,“ říká Prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D., přednosta 1. LF UK a Gynekolickoporodnické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka, která Slatinné lázně Toušeň provozuje. „Příroda, v našem případě unikátní slatina, pomáhá i ženám, které se dosud neúspěšně léčily v některém z center asistované reprodukce. Z toho důvodu jsou pak lázně ještě před dalším pokusem o umělé oplodnění ženám doporučovány,“ dodává přednosta. 

Cílem lázeňského pobytu v případě gynekologických onemocnění je zejména nastolení tělesné a duševní rovnováhy a sladění procesů z hlediska fungování celého organismu.  Nabízené procedury upravují prokrvení ženských reprodukčních orgánů a šetrným způsobem tak podporují léčbu gynekologických onemocnění. 

Nedílnou součástí léčebného plánu jsou také účinná cvičení, zaměřená na jednotlivé gynekologické indikace, jako je např. známé cvičení dle Mojžíšové. Klientkám je zde nabízena také ambulantní péče, kdy si mohou po všech procedurách odpočinout v klidu svého domova a nemusí využívat nabídky ubytování přímo v lázních.
 

Kožní nemoci

Lázně mají výjimečnou sirnoželezitou slatinu, která umí s pokožkou dělat zázraky. Je velmi účinná při léčbě chronických kožních onemocnění, jako je tolik rozšířený atopický ekzém. Unikátní slatina má antimykotické, bakteriostatické a baktericidní účinky, a proto pomáhá i s léčbou chronických ekzémů, psoriázy a chronických bakteriálních a plísňových onemocněních ženských vnějších pohlavních orgánů. Léčebný program zahrnuje i vodoléčbu s příměsí síry, která má keratolytické a jiné příznivé účinky na pleť.

„O celé řadě kožních onemocnění je dnes známo, že jsou velmi ovlivněna aktuálním psychickým rozpoložením pacienta. Lázeňská léčba se proto zaměřuje i na tuto část lidského zdraví a je rozšířena o cvičení a další procedury, které napomáhají celkovému přeladění organismu a zklidnění pacientů. K tomu v Lázních Toušeň velmi přispívá klidná lázeňská atmosféra a vstřícný a profesionální personál,“ popisuje přínosy odborné péče primář lázní MUDr. Ivo Kramařík.
 

Nemoci nervové

K léčbě nervových nemocí je v lázních využíváno jednoho z největších darů přírody – unikátní sirnoželezité slatiny. Ta může účinně pomoci pacientům postiženým specifickými nervovými nemocemi, jako je například polyneuropatie. Ale také ostatní procedury, jako je například koupel s oxidem uhličitým, vydatně podporují prokrvení mikroskopických cév v akrálních částech těla. Tyto drobné cévy a jejich stav jsou přitom klíčové pro výživu a regeneraci drobných nervových zakončení, která jsou při polyneuropatii postižena.

Pacienti se tak postupně zbavují nepříjemného brnění a pálení a dochází k návratu porušené nebo ztracené citlivosti a hybnosti prstů rukou a nohou. Efekt účinku přírodních léčivých zdrojů je umocněn cvičením se zkušenými fyzioterapeuty, kteří pomocí speciálních facilitačních technik posílí oslabené nebo ochrnuté svaly. 

Dalším onemocněním, které umí lázeňská léčba zmírnit, jsou kořenové syndromy. Ty se nejčastěji projevují bolestmi páteře a vystřelováním bolesti do končetin, obvykle z důvodu výhřezu meziobratlové ploténky. Tato léčba je postavena na zkušenostech vysoce kvalifikovaných fyzioterapeutů, kteří se pomocí ručních trakcí a dalších technik myoskeletální medicíny snaží snížit tlak na postižený nervový kořen. Pacientům ulevují od bolesti i účinky fyzikální terapie např. různé typy elektroléčebných proudů, distanční elektroléčba a podobně.

Následující článek

eRecepty s modrým pruhem - změna zákona o návykových látkách
6. 1. 2022

Konkrétně se jedná o gynekologická onemocnění a dále nemoci kožní a nervové.

Číst dále