Indikační skupiny

Slatinné lázně Toušeň se zaměřují na léčbu těchto indikačních skupin:

VI – Nemoci nervové (VI/2, VI/3, VI/8, VI/9, VI/10, VI/11);
VII Nemoci pohybového ústrojí (VII/1, VII/2, VII/3, VII/4, VII/5, VII/6, VII/7, VII/8, VII/9, VII/10, VII/11, VII/12);
X  Nemoci kožní  (X/1, X/2, X/3, X/4, X/5);
XI Nemoci gynekologické ( XI/1, XI/2, XI/3).


Přehled indikací

Nemoci nervové (skupina VI)

Stanovený přírodní léčivý zdroj: Přírodní minerální voda sirná – skupina B (sirná), přírodní minerální voda jodová, přírodní minerální voda termální teplá až horká (nad 35 °C), přírodní minerální voda radonová, přírodní minerální voda hydrogenuhličitano-vápenatosodná2), přírodní minerální voda uhličitá u indikací VI/2, VI/3,VI/6, VI/8, VI/9, VI/11 (podmínkou obsah CO2 ve vanové koupeli minimálně 1000 mg/l), přírodní peloid z lokálního zdroje u indikace VI/2, VI/3, VI/9, VI/10, VI/11.
Vyšetření: Odborné neurologické vyšetření včetně laboratorních a funkčních vyšetření, u radikulárních syndromů též rentgenové vyšetření (RTG) nebo jiná zobrazovací metoda příslušné části páteře/popis snímků, anatomický i funkční popis/ ne starší 6 měsíců, u cervikokraniálních a cervikobrachiálních syndromů též elektrokardiografie (EKG).

VI/2 – Polyneuropatie s paretickými projevy.
VI/3 – Kořenové syndromy s iritačně-zánikovým  syndromem.
VI/8 – Nervosvalová onemocnění primární, sekundární a degenerativní. 
VI/9 – Syringomyelie s paretickými projevy.
VI/10 – Dětská mozková obrna při možnosti samostatné mobility a bez výrazných psychických změn, za předpokladu udržení pracovní schopnosti nebo plné nezávislosti a soběstačnosti.
VI/11 – Parkinsonova nemoc. (Netýká se Parkinsonského syndromu a sekundárního extrapyramidového syndromu při léčbě psychofarmaky.) 

K léčbě nervových nemocí je v lázních využíváno jednoho z největších darů přírody – unikátní sirnoželezité slatiny. Ta může účinně pomoci pacientům postiženým specifickými nervovými nemocemi, jako je například polyneuropatie. Ale také ostatní procedury, jako je například koupel s oxidem uhličitým, vydatně podporují prokrvení mikroskopických cév v akrálních částech těla. Tyto drobné cévy a jejich stav jsou přitom klíčové pro výživu a regeneraci drobných nervových zakončení, která jsou při polyneuropatii postižena.

Pacienti se tak postupně zbavují nepříjemného brnění a pálení a dochází k návratu porušené nebo ztracené citlivosti a hybnosti prstů rukou a nohou. Efekt účinku přírodních léčivých zdrojů je umocněn cvičením se zkušenými fyzioterapeuty, kteří pomocí speciálních facilitačních technik posílí oslabené nebo ochrnuté svaly. 

Dalším onemocněním, které umí lázeňská léčba zmírnit, jsou kořenové syndromy. Ty se nejčastěji projevují bolestmi páteře a vystřelováním bolesti do končetin, obvykle z důvodu výhřezu meziobratlové ploténky. Tato léčba je postavena na zkušenostech vysoce kvalifikovaných fyzioterapeutů, kteří se pomocí ručních trakcí a dalších technik myoskeletální medicíny snaží snížit tlak na postižený nervový kořen. Pacientům ulevují od bolesti i účinky fyzikální terapie např. různé typy elektroléčebných proudů, distanční elektroléčba a podobně.

Nemoci pohybového ústrojí (skupina VII)

Stanovený přírodní léčivý zdroj: Přírodní minerální voda sirná skupina A i B (síranová a sirná), přírodní minerální voda jodová, přírodní minerální voda radonová, přírodní minerální voda termální teplá až horká (nad 35 °C), přírodní minerální voda hydrogenuhličitano vápenato-sodná2) u indikace VII/3, VII/5, VII/6, VII/7, VII/8, VII/9, VII/10, přírodní minerální voda uhličitá u indikací VII/1, VII/2, VII/3, VII/4, VII/6, VII/7, VII/8, VII/9, VII/10, VII/11, VII/12 (podmínkou obsah CO2 ve vanové koupeli minimálně 1000 mg/l), přírodní peloid z lokálního zdroje. Vyšetření: Příslušné odborné vyšetření včetně odpovídajícího laboratorního a funkčního vyšetření a včetně rentgenového vyšetření (RTG) ne staršího 2 let (popis snímků), další případné požadavky vyplývající z textu u jednotlivých indikací.

VII/1 - Revmatoidní artritis I. až IV. stadia hodnocení revmatoidní artritis včetně juvenilní artritis, soustavně léčená v rámci ambulantní péče.
VII/2 - Ankylozující spondylitis (Bechtěrevova nemoc), soustavně léčené v rámci ambulantní péče.
VII/3 - Ostatní séronegativní spondartritis soustavně léčená v rámci ambulantní péče, Reiterův syndrom, enteropatická artritis, reaktivní – parainfekční), Sekundární artitis, soustavně léčená v rámci ambulantní péče.
VII/4 - Mimokloubní revmatismus, soustavně léčený v rámci ambulantní péče . Difúzní onemocnění pojiva soustavně léčené v rámci ambulantní péče (systémový lupus erythematodus, sklerodermie, polymyositis, dermatomyositis, Sjogrenův syndrom a ostatní překryvné syndromy).
VII/5 - Osteoporóza s komplikacemi, pokud soustavná ambulantní rehabilitační péče delší než 3 měsíce není efektivní nebo v návaznosti na hospitalizaci pro komplikaci osteoporózy. Kostní změny, které jsou následkem práce ve stlačeném vzduchu jako nemoc z povolání podle jiného právního předpisu, který stanoví seznam nemocí z povolání.
VII/6 - Bolestivé syndromy šlach, šlachových pochev, burz, úponů svalů, kosterních svalů nebo kloubů (včetně onemocnění způsobeného účinkem vibrací a dlouhodobého, nadměrného, jednostranného přetěžování jako nemoci z povolání podle jiného právního předpisu, který stanoví seznam nemocí z povolání).
VII/7 - Koxartroza, gonartroza v soustavné ambulantní péči ortopeda a rehabilitačního lékaře.
VII/8 - Artrózy v ostatních lokalizacích. Artropatie.
VII/9 - Chronický vertebrogenní algický syndrom funkčního původu v soustavné ambulantní rehabilitační péči. 
VII/10 - Stavy po ortopedických operacích s použitím kloubní náhrady.
VII/11 - Stavy po úrazech pohybového ústrojí a po ortopedických operacích včetně stavů po operacích meziobratlových plotének a stenóz kanálu páteřního, pokud není soustavná ambulantní nebo lůžková rehabilitační péče efektivní.
VII/12 - Stavy po amputacích dolní končetiny, stupeň aktivity 1 až 4, kdy je pojištěnec vybavený protézou.

Nemoci kožní (skupina X)

Stanovený přírodní léčivý zdroj: Přírodní minerální voda sirná skupina B (sirná), přírodní minerální voda jodová, přírodní minerální voda chlorido-sodná hypertonická, přírodní minerální voda radonová u indikace X/5, přírodní peloid sirný z lokálního zdroje. Klimatické podmínky příznivé k léčení u indikace X/1 a X/2.

X/1 – Atopický ekzém. 
X/2 – Generalizovaná a artropatická psoriasis vulgaris.
X/3 – Toxická kontaktní dermatitis. Ekzém jako nemoc z povolání v soustavné péči dermatovenerologa. 
X/4 – Chronické dermatózy nereagující na ambulantní léčbu.
X/5 – Stavy po popáleninách a po rekonstrukčních výkonech, kde hrozí značné kontraktury.

Lázně mají výjimečnou sirnoželezitou slatinu, která umí s pokožkou dělat zázraky. Je velmi účinná při léčbě chronických kožních onemocnění, jako je tolik rozšířený atopický ekzém. Unikátní slatina má antimykotické, bakteriostatické a baktericidní účinky, a proto pomáhá i s léčbou chronických ekzémů, psoriázy a chronických bakteriálních a plísňových onemocněních ženských vnějších pohlavních orgánů. Léčebný program zahrnuje i vodoléčbu s příměsí síry, která má keratolytické a jiné příznivé účinky na pleť.

„O celé řadě kožních onemocnění je dnes známo, že jsou velmi ovlivněna aktuálním psychickým rozpoložením pacienta. Lázeňská léčba se proto zaměřuje i na tuto část lidského zdraví a je rozšířena o cvičení a další procedury, které napomáhají celkovému přeladění organismu a zklidnění pacientů. K tomu v Lázních Toušeň velmi přispívá klidná lázeňská atmosféra a vstřícný a profesionální personál,“ popisuje přínosy odborné péče primář lázní MUDr. Ivo Kramařík.

Nemoci gynekologické (skupina XI)

Stanovený přírodní léčivý zdroj: Přírodní minerální voda jodová (mimo přírodních léčivých zdrojů primárně uhličitých), přírodní peloid z lokálního zdroje – sirnoželezitá slatina.

XI/1 – Sterilita a infertilita primární (3 a více spontánních potratů). Sekundární sterilita na podkladě zánětlivém i funkčním. Abortus habitualis.
XI/2 – Opakující se zánětlivá onemocnění vnitřních rodidel a jejich následky (adnexitis chronica, metritis chronica, adhesiones pelvis minoris, occlusio tubarum, kolpitis chronica).
XI/3 – Stavy po komplikovaných operacích gynekologických. Stavy po komplikovaných operacích v oblasti malé pánve. 

Léčba gynekologických onemocnění má v lázeňské péči dlouholetou tradici a velice dobré výsledky. V Lázních Toušeň je řešeno celé spektrum gynekologických indikací, od léčby pooperačních stavů, chronických gynekologických zánětů, funkčních poruch až po poruchy ovariálních funkcí a dalších gynekologických problémů. 

„Při léčbě využíváme přírodní léčivé zdroje. Blahodárně působí hlavně místní sirnoželezitá slatina, která při aplikaci formou slatinných koupelí a zábalů zlepšuje prokrvení ženských reprodukčních orgánů. Tato procedura významně omezuje vznik pooperačních a pozánětlivých srůstů a snižuje riziko neplodnosti,“ říká Prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D., přednosta 1. LF UK a Gynekolickoporodnické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka, která Slatinné lázně Toušeň provozuje. „Příroda, v našem případě unikátní slatina, pomáhá i ženám, které se dosud neúspěšně léčily v některém z center asistované reprodukce. Z toho důvodu jsou pak lázně ještě před dalším pokusem o umělé oplodnění ženám doporučovány,“ dodává přednosta. 

Cílem lázeňského pobytu v případě gynekologických onemocnění je zejména nastolení tělesné a duševní rovnováhy a sladění procesů z hlediska fungování celého organismu.  Nabízené procedury upravují prokrvení ženských reprodukčních orgánů a šetrným způsobem tak podporují léčbu gynekologických onemocnění. 

Nedílnou součástí léčebného plánu jsou také účinná cvičení, zaměřená na jednotlivé gynekologické indikace, jako je např. známé cvičení dle Mojžíšové. Klientkám je zde nabízena také ambulantní péče, kdy si mohou po všech procedurách odpočinout v klidu svého domova a nemusí využívat nabídky ubytování přímo v lázních.