Evropské fondy
MedWaveImage - Microwave imaging technology transfer to innovate the medical sector
Název projektu: MedWaveImage - Microwave imaging technology transfer to innovate the medical sector
Datum zahájení projektu: 1. 7. 2024
Datum ukončení projektu: 31. 12. 2026
Rozpočet projektu: 2 258 500 EUR (podíl ERDF 1 806 800 EUR)
Registrační číslo projektu: CE0200670
Stav projektu: v realizaci
www.interreg-central.eu/projects/medwaveimage
Projektový tým: Polytechnic of Turin, Department of Electronics and Telecommunications, Italy (vedoucí partner); Fakultní nemocnice Bulovka, Ústav radiační onkologie; Fakultní nemocnice Motol; ČVUT, Fakulta biomedicínského inženýrství; Technical University of Ilmenau, Institute for Biomedical Engineering and Informatics, Germany; Jena University Hospital, Experimental Radiology, Germany; Ilmsens GmbH, Germany; E.P.F ELETTROTECNICA SRL, Italy.
Stručný popis projektu: Projekt MedWaveImage je financován z Program nadnárodní spolupráce Interreg Central Europe. Je zaměřen na zlepšení zdravotnické infrastruktury ve střední Evropě, kde je v důsledku demografických změn nedostatek lékařů v periferních a venkovských oblastech velkým problémem, který je třeba v dohledné době řešit. Řešení výzev souvisejících s inovacemi pomůže snížit teritoriální rozdíly mezi regiony a bude klíčem k překonání dělení na město a venkov. Projekt MedWaveImage se proto zaměřuje na podporu transferu technologií a inovací z univerzit do teritoriálních malých a středních podniků s cílem podpořit zavádění inovativních řešení a snížit inovační rozdíly v neurbanizovaných oblastech zlepšením přístupu k inovativním technologiím.
Ústřední technologií implementovanou v rámci projektu MedWaveImage bude mikrovlnné zobrazování (MWI), které má velký potenciál řešit identifikované výzvy a potřeby. Za prvé, využívá nízkoenergetické neionizující záření, takže nehrozí žádné riziko pro pacienty, což zvyšuje jeho přijetí. Za druhé, zařízení MWI jsou přenosná, nákladově efektivní a snadno udržovatelná díky implementovanému hardwaru, který se široce používá pro telekomunikační účely.
Hlavním výsledkem projektu bude realizace a klinické zavedení lékařských zařízení založených na MWI pro široce rozšířená onemocnění s vysokým socioekonomickým dopadem ve střední Evropě: rakovina krku, rakovina prsu a cerebrovaskulární onemocnění. Cílovou skupinou budou nemocnice, zdravotnická centra, široká veřejnost, malé a střední podniky, vysoké školy a výzkumné organizace.
Project Title: MedWaveImage - Microwave imaging technology transfer to innovate the medical sector
Project Start Date: July 1, 2024
Project End Date: December 31, 2026
Project Budget: 2,258,500 EUR (ERDF contribution 1,806,800 EUR)
Project Registration Number: CE0200670
Project Status: Ongoing
www.interreg-central.eu/projects/medwaveimage
Project Team: Polytechnic of Turin, Department of Electronics and Telecommunications, Italy (lead partner); Bulovka University Hospital, Institute of Radiation Oncology, Czech Rep.; Motol University Hospital, Czech Rep.; Czech Technical University in Prague, Department of Biomedical Technology, Faculty of Biomedical Engineering, Czech rep.; Technical University of Ilmenau, Institute for Biomedical Engineering and Informatics, Germany; Jena University Hospital, Experimental Radiology, Germany; Ilmsens GmbH, Germany; E.P.F ELETTROTECNICA SRL, Italy.
Project Summary: The MedWaveImage project will focus on the improvement of the health care
infrastructures in Central Europe, where, due to the demographic change, the medical undersupply in peripheral and rural areas is a big challenge, and needs to be counteracted in the foreseeable future. Tackling innovation-related challenges will help to reduce territorial disparities between regions and it will be the key to overcome the urban-rural division. Hence, the MedWaveImage project will focus on fostering technology and innovation transfer from universities to territorial small and medium enterprises in order to support the roll out of innovative solutions, and on reducing innovation gaps in non-urban areas by improving the access to innovative technologies.
The central technology implemented within the MedWaveImage project will be microwave imaging (MWI) that has great potentialities to tackle the identified challenges and needs. First, it uses low-power non-ionizing radiations, so there is no-risk for patients that increases its acceptance. Second,MWI devices are portable, cost-efficient and with easy maintenance thanks to the implemented hardware, widely used for telecom purposes. This will allow their wide-spread in Central Europe peripheral and rural areas, via a low-cost improvement of the national health care systems, without requiring large novel infrastructures.
The main project result will be the realization and clinical introduction of medical devices based on MWI for wide-spread diseases of high socio-economic impact in Central Europe: neck cancer, breast cancer and cerebrovascular diseases. The target audience will be composed of hospitals, medical centres, general public, SMEs, higher education and research organizations.
Program realizace energetických úspor NNB – Ubytovna sester
Realizace projektu: únor 2024 - říjen 2024
Cíl projektu: Snížit energetickou náročnost objektu, zavést energetický management, snížit produkce emisí zejména CO2 a zlepšení estetického vzhledu budovy sesterny.
Modernizace onkologické péče FN Bulovka
Název projektu: Modernizace onkologické péče FN Bulovka
Datum zahájení projektu: 1. 9. 2023
Datum ukončení projektu: 31. 12. 2026
Rozpočet projektu: 145 175 800 Kč (z toho způsobilé výdaje, tj. z fondů EU 100 000 000 Kč)
Registrační číslo projektu: CZ.31.8.0/0.0/0.0/23_072/0008258
Stav projektu: v realizaci
Stručný popis projektu: V důsledku dlouhodobě zvyšujícího se trendu incidence onkologických onemocnění a nároků na vyšší kvalitu, bezpečnost a efektivitu poskytované zdravotní péče, je nezbytná kontinuální intervence ve prospěch vybavení specializovaných pracovišť. Cílem projektu je obnova části stávajícího přístrojového vybavení KOC FNB s cílem zkvalitnění podmínek pro diagnostiku a léčbu nádorových onemocnění a také zvýšení její dostupnosti. Pořízené přístrojové vybavení přispěje ke zvýšení prevence vzniku onkologických onemocnění a k zajištění nejvyšší možné kvality péče poskytované pacientům s touto diagnózou. Spolupráce mezi odděleními, která budou podpořena tímto projektem, může zkrátit čekací dobu na diagnostiku a léčbu, což posílí efektivitu a rychlost poskytované péče. Modernizací stávajícího vybavení dojde ke zvýšení odolnosti poskytovatele zdravotní péče, a to díky možnostem lepší diagnostiky a terapie vzhledem k pokročilejším SW algoritmům moderních přístrojů. Díky včasnému záchytu nemocí lze zabránit fatálním následkům a také snížit i náklady na léčbu v pokročilých stádiích choroby. Obnovou stávající fyzické infrastruktury bude udržen rozsah poskytované zdravotní péče, dojde k navýšení jejího objemu i kvality a bude vytvořeno moderní a komfortní prostředí pro pacienta. Zároveň dojde ke snížení rizika prodlení poskytování zdravotní péče. V rámci projektu dojde k obnově lineárního urychlovače, terapeutického RTG, diagnostického CT, skiagraficko-skiaskopického RTG na Urologickém oddělení a skiaskopicko-skiagrafického RTG na Interním oddělení.
Posílení kybernetické bezpečnosti Fakultní nemocnice Bulovka
Datum zahájení projektu: 21. 2. 2020
Datum ukončení projektu: 31. 5. 2026
Rozpočet projektu: 98 484 320 Kč (z toho způsobilé výdaje 81 000 000 Kč)
Registrační číslo projektu: CZ.31.2.0/0.0/0.0/22_054/0007993
Stav projektu: v realizaci
Stručný obsah projektu: Předmětem projektu je pořízení SW a HW infrastruktury a služeb potřebných ke zvýšení kybernetické bezpečnosti žadatele. Navrhovaná řešení pomohou snížit rizika vyplývající z možného úspěšného kybernetického útoku vůči FNB a snížit tak pravděpodobnost narušení provozu FNB a snížení kvality poskytované péče, jakož i úniku citlivých osobních dat. Cílem projektu je zejména povýšení nedostatečné úroveň zabezpečení informačních systému FNB a dat v nich obsažených. Rozpočet projektu je celkem 98 484 320 Kč, z toho 81 000 000 Kč bude financováno prostřednictvím Národního plánu obnovy a 17 484 320 Kč z vlastních zdrojů Fakultní nemocnice Bulovka. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z prostředků Nástroje pro oživení a odolnost (RRF) prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR z výzvy č. 25 (komponenta 1. 2 Digitální systémy veřejné správy, Investice 3: Kybernetická bezpečnost).
FNB - Rozvoj a modernizace vybavení laboratoří
Realizace projektu: 2022 - 2023
Stručný obsah projektu: FN Bulovka v roce 2022 zahájila realizaci projektu „FNB - Rozvoj a modernizace vybavení laboratoří“, registrační číslo CZ.06.6.127/0.0/0.0/21_125/0017512. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj a byl podpořen v rámci 102. výzvy Integrovaného regionálního operačního programu, specifického cíle 6.1 REACT-EU.
Cíl projektu: pořízení vybavení za účelem posílení odolnosti poskytovatele zdravotní péče a zajištění dostatečné kapacity centrálních laboratoří FNB.
Soupis pořízeného vybavení ZDE.
Obnova vybavení pracovišť s péčí o onkologické pacienty (2021-2023)
Název projektu: FNB - Obnova vybavení pracovišť s péčí o onkologické pacienty
Realizace projektu: 2021 – 2023
Stručný obsah projektu: FN Bulovka v roce 2021 zahájila realizaci projektu „FNB - Obnova vybavení pracovišť s péčí o onkologické pacienty“, registrační číslo CZ.06.6.127/0.0/0.0/21_122/0016663. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj a byl podpořen v rámci 99. výzvy Integrovaného regionálního operačního programu, specifického cíle 6.1 REACT-EU.
Cílem projektu je obnova a zkvalitnění komplexní diagnostické a léčebné péče v Komplexním onkologickém centru FNB. Tohoto cíle bude dosaženo obnovou a modernizací přístrojového vybavení v intencích standardů vybavenosti pro specializovaná centra:
- Endoskopické vybavení - Dezinfektor jednokomorový (2 end.), (2 ks)
- Endoskopické vybavení - Sušící skříň (16 end.), (1 ks)
- Endoskopická věž - gastroskopie, (1 ks)
- Endoskopická věž - ERCP, (1 ks)
- Sono na mamografii, (1 ks)
- Diagnostické CT na ONKO, (1 ks)
- Tlaková stříkačka na kontrast (mamografie), (1 ks)
- Klasický LU, (1 ks)
Rozvoj a modernizace KIPTN (2021-2023)
Název projektu: FNB – Rozvoj a modernizace KIPTN
Realizace projektu: 2021 – 2023
Stručný obsah projektu:
FN Bulovka v roce 2021 zahájila realizaci projektu „FNB – Rozvoj a modernizace KIPTN“, registrační číslo CZ.06.6.127/0.0/0.0/21_123/0016677. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj a byl podpořen v rámci 100. výzvy Integrovaného regionálního operačního programu, specifického cíle 6.1 REACT-EU.
Cílem projektu je obnova a rozvoj přístrojového vybavení za účelem posílení odolnosti poskytovatele zdravotní péče a zajištění dostatečné kapacity infektologického pracoviště FNB. Realizace projektu bude mít pozitivní dopad na zefektivnění, zkvalitnění a hlavně dostupnost zdravotní péče poskytované pacientům nejen ze spádové oblasti zdravotnického zařízení ale i z celé České republiky, a to s využitím nejmodernějších technologií.
Seznam přístrojového vybavení (ve formátu xlsx) ke stažení ZDE.
Rozvoj a modernizace vybavení chirurgických a diagnostických oborů (2021-2023)
Název projektu: FNB - rozvoj a modernizace vybavení chirurgických a diagnostických oborů
Realizace projektu: 2021 – 2023
Stručný obsah projektu: FN Bulovka v roce 2021 zahájila realizaci projektu „FNB - rozvoj a modernizace vybavení chirurgických a diagnostických oborů“, registrační číslo CZ.06.6.127/0.0/0.0/21_121/0016326. Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj a byl podpořen v rámci 98. výzvy Integrovaného regionálního operačního programu, specifického cíle 6.1 REACT-EU.
Cílem projektu je obnova a rozvoj přístrojového vybavení za účelem posílení odolnosti poskytovatele zdravotní péče a zajištění dostatečné kapacity nemocnice. V rámci aktivit projektu bude pořízeno přístrojové vybavení, které podpoří obory a pracoviště Fakultní nemocnice Bulovka definované ve výzvě č. 98 IROP.
Seznam přístrojového vybavení (ve formátu xlsx) ke stažení ZDE.
Integrace a konsolidace ICT podpory zdravotnických procesů (2017-2024)
Název projektu: Integrace a konsolidace ICT podpory zdravotnických procesů
Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), registrační číslo projektu: CZ.06.3.05/0.0/0.0/16_034/0006545
Realizace projektu: 7/2017 – 5/2024
Stručný popis projektu: Hlavním cílem projektu je implementovat nástroje pro konsolidaci kmenu dat, které budou předmětem bezpečné výměny dat mezi Fakultní nemocnicí Bulovka a dalšími poskytovateli zdravotní péče, jehož součástí bude i vybudování portálu pro poskytování informací o zdravotní péči pacientům prostřednictvím webového portálu a využití konsolidovaných dat pacientů. Důvodem realizace projektu je tedy elektronizace sběru zdravotnické dokumentace – od elektronizace obrazových dat jako součásti zdravotnické dokumentace až po možnost sdílení (exportu) vybraných dat z hlavního záznamu pacienta, resp. zdravotnické dokumentace pacienta.
V rámci projektu bude pořízeno a pro účely Fakultní nemocnice Bulovka implementováno nové dlouhodobé důvěryhodné úložiště (DDÚ), dojde k centrální elektronizaci zdravotnické dokumentace (EZD) a vytvoření integrační vrstvy (integrace IS Fakultní nemocnice Bulovka založené na Enterprise Service Bus – ESB, Master Patient Indexu – MPI, Centrálního registru zdravotní dokumentace, standardizovaných datových rozhraní dle platných zdravotnických standardů eHealth pro účely sdílení dat s dalšími poskytovateli zdravotní péče a poskytování informací pacientům, vytvořit nástroj (rozhraní) pro budoucí napojení regionálních či národního systému bezpečné výměny dat a zajistit propojení a vzájemné sdílení dat obsažených / vedených v interních IS Fakultní nemocnice Bulovka).
Projekt jako takový přispěje k rozvoji, modernizaci a zvýšení dostupnosti, spolehlivosti a bezpečnosti informačních systémů v ICT prostředí nemocnice; ke zrychlení a zjednodušení vnitřních procesů; k zavedení elektronizace procesů a ke zvýšení kvality poskytované zdravotní péče. Zároveň bude zajištěna celoplošná dostupnost datových sad a vybraných zdravotních údajů o pacientech.
Realizací projektu bude odstraněna heterogenita jednotlivých pacientských dat a absence možnosti sdílet daná data všemi subjekty podílejících se na mechanismu diagnostiky, léčby a vykazování zdravotní péče populace ČR.
Efektivizace systému nemocniční péče v ČR prostřednictvím dobrovolnické činnosti (2021-2022)
Název projektu: Efektivizace systému nemocniční péče v ČR prostřednictvím dobrovolnické činnosti.
Program podpory je součástí projektu „Efektivizace systému nemocniční péče v ČR prostřednictvím dobrovolnické činnosti“ (CZ.03.3.X/0.0/0.0/15_018/0007517).
Název pilotního ověření: Dobrovolnická činnost v Nemocnici Na Bulovce
Realizace pilotního ověření: 1. 4. 2021 - 30. 9. 2022
Cíle pilotního ověření: Cílem pilotu je podpora dobrovolnictví a je realizován v rámci projektu Ministerstva zdravotnictví „Efektivizace systému nemocniční péče v ČR prostřednictvím dobrovolnické činnosti“, který je financován z prostředků Evropské unie a Státního rozpočtu ČR.
Stručný obsah projektu/pilotního ověření: Součástí pilotního testování je odzkoušení návrhu aktualizace metodického doporučení pro realizaci dobrovolnického programu ve zdravotních službách.
Obnova a modernizace přístrojového vybavení pro onkogynekolgii (2018-2019)
Projekt: Obnova a modernizace přístrojového vybavení pro onkogynekolgii
Projekt je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), registrační číslo projektu: CZ.06.2.56/0.0/0.0/15_006/0005471
Realizace projektu: 1/2018 – 12/2019
Stručný popis projektu: Projekt je zaměřený na modernizaci a obnovu přístrojového vybavení centra vysoce specializované zdravotní péče v onkogynekologii při Nemocnici Na Bulovce, na zlepšení podmínek pro zajišťování péče o pacientky. Jedná se o nutnou obměnu vybavení, jež je na hranici své životnosti, a pořízení nového moderního vybavení, které přispěje k zachování standardu kvality a bezpečnosti zdravotnické péče.
V rámci projektu bylo pořízeno níže uvedené vybavení v celkové hodnotě 55 380 330,45 Kč vč. DPH, z toho příspěvek z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) a Státního rozpočtu ČR činil 48 834 375,39 Kč.
Vybavení diagnostického komplementu ZDE.
KOC obnova přístrojů (2015)
Název projektu: Nemocnice Na Bulovce – KOC obnova přístrojů
Realizace projektu: 1. 5. - 31. 12. 2015
Cíl projektu: Projekt realizovaný Fakultní nemocnicí Bulovka je zaměřen na zkvalitnění péče o nemocné s onkologickým onemocněním, a to zejména v oblasti diagnostiky nádorových chorob.
Cílem projektu je zásadní zkvalitnění péče ve Fakultní nemocnici Bulovka o nemocné s onkologickými onemocněními ze spádové oblasti čítající více než 1 milión obyvatel.
Cílem projektu je zásadní zkvalitnění péče o nemocné s onkologickými onemocněními z Prahy, Středočeského kraje a celé České republiky.
Globální cíl naplňuje cíle IOP a požadavky na standardy technického a přístrojového vybavení Komplexního onkologického centra daný 19. výzvou Ministerstva zdravotnictví ČR a koncepcí onkologické péče v ČR. NNB v rámci projektu obnoví a zmodernizuje zastaralé přístrojové vybavení Radiologické kliniky a obnoví zdravotnické přístroje nutné pro zvýšení standardu kvality poskytované péče.
Základními prioritami jsou:
- zvýšení kvality a dostupnosti zdravotnické péče v oblasti diagnostiky modernizací a obnovou přístrojové kapacity – obnovou přístroje skiagrafického a skiaskopického RTG, skiaskopického RTG (s přímou digitalizací) a multidetektorového CT.
Popis projektu: V rámci projektu „Fakultní nemocnice Bulovka – KOC obnova přístrojů “ byly pořízeny přístroje v celkové hodnotě 42 227 185,00 Kč . Evropská unie poskytla dotaci ve výši 18 183 448,11 Kč prostřednictvím Integrovaného operačního programu. Zbývající část uhradila nemocnice z vlastních prostředků
Fakultní nemocnice Bulovka se v rámci KOC poskytuje biologickou terapii pacientům s nádory prsu, ledvin, střev,pankreatu z Prahy a dále ze středočeského kraje. Fakultní nemocnice Bulovka v rámci předkládaného projektu chce obnovit a zmodernizovat zastaralé přístrojové vybavení Radiologické kliniky nutné pro udržení a zejména zvýšení standardu kvality poskytované péče. Základními prioritami jsou:
- zvýšení kvality a dostupnosti zdravotnické péče v oblasti diagnostiky modernizací a obnovou přístrojové kapacity – obnovou multidetektorového CT přístroje, skiaskopicko-skiagrafické sklopné stěny a skiagrafického RTG přístroje.
- touto obměnou se výrazně sníží radiační zátěže pacientů při vyšetřeních a zvýší se interpretační přesností nálezů, a to díky nejmodernějším snímkovacím technikám. Zároveň dojde k plné digitalizaci provozu radiodiagnostické kliniky.
Obnova diagnostických přístrojů je nesmírně důležitá nejen pro primární diagnostiku, ale i pro sledování úspěšnosti léčby. Tento faktor přispívá u onkologicky nemocných k optimalizaci léčby efektivním využíváním léčebných prostředků v závislosti na vývoji onemocnění. Investice do projektu Fakultní nemocnice Bulovka je podložena jednak nárůstem četnosti onkologických onemocnění a tedy stoupající poptávce po diagnostice a léčbě těchto onemocnění v rámci celé ČR. Fakultní nemocnice Bulovka je nedílnou součástí koncepce onkologické péče v ČR.
Fakultní nemocnice Bulovka ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí a Thomayerovou nemocnicí (dále jen CSOP) je komplexní a integrované pracoviště s celostátní působností.
Předmětem projektu je pořízení multidetektorového CT (1ks) , Skiaskopického a skiagrafického RTG (1ks) a Skiagrafického RTG s přímou digitalizací (1ks). V rámci projektu se jedná o obnovu.Obnovou a modernizací stávajících zdravotnických přístrojů dosáhne žadatel zkvalitnění péče v rámci spolupracujících komplexních onkologických center nemocnice, tj. KOC Fakultní nemocnice Bulovka ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí a Thomayerovou nemocnicí, v rozsahu daném 19. výzvou MZ ČR.
Projekt je zaměřen na zajištění úrovně standardu vybavenosti KOC pro dospělé. Přínosem realizace projektu bude zkvalitnění péče o nemocné s onkologickým onemocněním, a to zejména v oblasti diagnostiky nádorových chorob.
Šance pro váš rozvoj
Tento projekt „Nemocnice Na Bulovce - KOC obnova přístrojů, reg. č. projektu CZ 1.06/3.2.01/19.09755“ je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.