Porodnice

Milé nastávající maminky, čeká vás jeden z nejdůležitějších okamžiků vašeho života – narození dítěte. Pokud se rozhodnete přivést svoje dítě na svět v naší porodnici, budeme se snažit, aby tato událost byla pro vás co nejpříjemnější a zároveň bezpečná; abyste z porodnice odcházela spokojená a se zdravým dítětem. Zajišťujeme kompletní předporodní, porodní i poporodní péči.  Porodnický tým klade důraz na individuální, profesionální a lidský přístup k těhotným a rodícím ženám. Podporujeme přirozený průběh porodu, bonding a koncept minimální separace matky a dítěte. Pokud to situace dovolí, respektujeme porodní plány, zároveň však dodržujeme doporučené postupy pro porodnickou péči, abychom minimalizovali riziko komplikací.

Do normálně probíhajícího porodu bychom neměli zasahovat. Každá intervence musí mít svůj důvod.“

Vedoucí lékař porodnické části kliniky
MUDr. Jan Matěcha, Ph.D.

Úzce spolupracujeme s Neonatologickým oddělením. Je akreditováno jak pro péči o zdravé a donošené novorozence, tak pro péči o nezralé novorozence narozené od 32. těhotenství a novorozence po operačních a komplikovaných porodech. Spolupráce s neonatology probíhá v případě rizikových těhotenství již před porodem.
 

Pravidelné sanitární uzávěry porodních sálů: 

 • 7. –21. říjen 2024

Více informací naleznete zde:

Porodní sál

 • Umístnění: 2. patro
 • Kontakty: +420 26608 3281

Na porodním sále se nachází 4 oddělené porodní pokoje s vlastním sociálním zařízením a 2 nadstandardní porodní apartmány s veškerým zařízením, které zaručují soukromí rodících žen. Dále se na porodním sále nachází 4 lůžka na tzv. čekatelských pokojích a operační sál pro císařské řezy a k řešení poporodních komplikací.

Osobní prohlídky porodního sálu jsou možné po předchozí telefonické domluvě na telefonním čísle +420 26608 3281. Prosíme, volejte pouze kolem 12 hodiny v den, kdy máte zájem o prohlídku. Tato služba je zpoplatněna 250 Kč za osobu.

Porodní apartmány

Porodní apartmán znamená nadstandardně vybavený komplex dvou místností s vlastní kuchyňkou, prostorem na odpočinek a sociálním zařízením. Je určen pro pobyt rodiček s doprovodem v průběhu rozbíhajícího se nebo již běžícího porodu, případně v časném poporodním období. Porodní apartmány nelze předem rezervovat, lze je využít, pokud jsou volné v okamžiku příchodu těhotné nebo rodící ženy na porodní sál.

Cena využití apartmánu je k nalezení v aktuálně platném ceníku ZDE. V apartmánu lze využít i další nadstandardní služby (např. přítomnost vybrané porodní asistentky) podle našeho ceníku.

V apartmánu je možný porod s asistencí lékaře nebo porodní asistentky, i v rámci CPA.

Apartmán svou rozlohou a vybavením rodičce i doprovodu nabízí velmi komfortní prostředí. Je však součástí porodního sálu s jeho dalšími částmi, proto budou rodička a její doprovod požádáni, aby omezili svůj pobyt pouze na prostor apartmánu. Vždy lze přivolat zdravotnický personál komunikačním zařízením, pokud není právě v danou chvíli přítomen.

Fotogalerie porodních apartmánů ZDE.

Ambulance

Ambulance pro fyziologické těhotné

 • Kontakt: +420 26608 3291
 • Ambulance se nachází v 1. patře kliniky.
 • Klientky se do ambulance telefonicky objednávají v 36. týdnu těhotenství POPÁ v době od 12.3014.00.
   

Ambulance pro riziková těhotenství

 • Kontakt: +42026608 4020
 • Ambulance pro rizikové těhotné se nachází v 1. patře kliniky.
 • Klientky se do ambulance telefonicky objednávají PO, ST, ČT v době od 11.0013.00.
   

Spektrum klientek:

 • klientka je odeslaná od svého ošetřujícího gynekologa, který diagnostikoval rizikové těhotenství,
 • klientka je odeslaná z naší těhotenské poradny,
 • klientka byla hospitalizována na naší klinice a riziko komplikací přetrvává,
 • klientka je odeslána od jiného ošetřujícího lékaře – jedná se o ženy se základním negynekologickým onemocněním, které přetrvává v těhotenství a případně jej komplikuje.
   

Naši lékaři:

 • MUDr. Jan Matěcha, Ph.D.
 • MUDr. Martina Mojhová
 • MUDr. Martin Dvořák
 • MUDr. Eva Homolková, IFEPAG

Klientky, které by měly rodit plánovaným císařským řezem indikovaným lékařem mimo naši kliniku, musí projít schválením. To zajistí kterýkoliv lékař z ambulance pro rizikové těhotné. Císařské řezy na přání rodiček, které k operaci nemají žádný medicínský důvod, se na naší klinice neprovádějí.

Infekční a venerologická poradna pracuje v úzké spolupráci s ambulancí Infekční kliniky a s ambulancí Dermatovenerologické kliniky. Jsou zde sledovány těhotné s chronickým infekčním onemocněním, které může komplikovat průběh těhotenství a/nebo porod.Infekční a venerologická poradna pracuje v úzké spolupráci s ambulancí Infekční kliniky a s ambulancí Dermatovenerologické kliniky. Jsou zde sledovány těhotné s chronickým infekčním onemocněním, které může komplikovat průběh těhotenství a/nebo porod.


Ultrazvuk - více informací naleznete zde.

Oddělení

Oddělení šestinedělí

 • Umístnění: 3. patro
 • Kontakt: +420 26608 3201
 • Počet lůžek: 23
 • Návštěvní hodiny: 15.00–18.00 
   

Oddělení šestinedělí se specializuje na péči o klientky po spontánních a operačních porodech. O naše klientky pečuje spolu s lékaři tým porodních asistentek a dětských sester z Neonatologického oddělení.

Délka pobytu závisí na zdravotním stavu rodičky a dítěte. Po spontánních porodech je průměrná doba hospitalizace 3 dny, po operačních porodech většinou 4 dny. Dlouhodobě vykazuje naše pracoviště jednu z nejkratších poporodních hospitalizací v celostátním průměru.

Pro naše klientky nabízíme každé ráno snídaně ve formě bufetu, kde si může hospitalizovaná žena vybrat jídlo dle vlastní preference. Dbáme, aby složení nabízených potravin bylo pestré a obsahovalo vysoké množství bílkovin, které jsou velice významné pro kojící ženy.

Naše pracoviště sleduje moderní trendy v porodnictví. Porodní asistentky z našeho oddělení poskytují v maximální možné míře osobní a respektující přístup k ženě v poporodním období.

K péči o prsa přistupujeme dle individuální potřeby ženy. Zájemkyním můžeme zapůjčit na vyzkoušení stříbrné kloboučky nebo poskytnout alternativu v podobě hydrogelového krytí pro podporu hojení.

Dále vám porodní asistentky mohou pomoci s vyvazováním břicha pomocí šátku, s výběrem vhodné bylinné péče a seznámí vás se základy správné péče o porodnické poranění nebo operační ránu po císařském řezu.

Na celém oddělení šestinedělí je dostupný internet formou wifi připojení.

K dispozici jsou zde 4 jednolůžkové nadstandardní pokoje s vlastním sociálním zařízením, přebalovacím pultem, vaničkou a lednicí.

Každý jednolůžkový pokoj má možnost přistýlky, návštěvy na pokoji jsou neomezené.

Ceny:  

 • Jednolůžkový nadstandard – 1700 Kč/noc
 • Přistýlka – 600 Kč/noc

Zájem o nadstandardní pokoj nahlaste při příjmu na porodním sále.

Platba za nadstandardní pokoj je hrazena platební kartou přímo na oddělení šestinedělí v den propuštění.

Ostatní pokoje jsou standardně obsazovány dvěma pacientkami, v případě vysoké obložnosti gynekologicko-porodnické kliniky může dojít ke krátkodobému obsazení třetího lůžka.

Prosíme klientky, aby si v den propuštění zajistily odvoz do 11.00.

Neonatologické oddělení
Více informací naleznete zde nebo http://www.novorozencibulovka.cz.

Oddělení rizikového těhotenství
Více informací naleznete zde.

Jak u nás probíhá porod

Porod ve Fakultní nemocnici Bulovka volí narůstající počet žen, které přicházejí s porodními plány. Chtějí mít porod podle svých představ a mají konkrétní požadavky týkající se některých porodnických a neonatologických postupů. Pokud to situace dovolí, snažíme se je respektovat. Většina porodních plánů obsahuje přání a požadavky, které lze bez problémů splnit; některým můžeme vyjít vstříc jen v případě fyziologicky probíhajících porodů. Občas se však setkáváme s požadavky, které splnit nelze, ať už z technických důvodů nebo kvůli bezpečnosti pro matku a dítě. 

Kromě toho doporučujeme všem těhotným, které mají porodní plány, aby je zkonzultovaly předem v rámci vyšetření v těhotenské poradně. Naše stanovisko k nejčastějším bodům porodních plánů naleznete zde:

Kardiotokografické monitorování plodu během porodu – CTG
Sledování stavu plodu pomocí CTG považujeme za nezbytnou součást bezpečného porodu. CTG provádíme při příjmu na porodní sál a dále dle aktuální situace. Pokud porod probíhá fyziologicky, omezujeme monitorování na nezbytné minimum (1x za 2–3 hodiny), v mezidobí porodní asistentka poslouchá srdeční ozvy plodu v určených intervalech.

Vaginální vyšetření
Pomocí vaginálního vyšetření se hodnotí průběh porodu. V případě nekomplikovaného průběhu porodu je počet vaginálních vyšetření omezen na nezbytné minimum.

Předčasný odtok plodové vody
Při odtoku plodové vody postupujeme dle doporučeného postupu pro porodnictví. Po 18-24 hodinách od odtoku plodové vody obvykle zahajujeme preventivní podání antibiotik. Pokud do 24 hodin od odtoku plodové vody nedojde ke spontánnímu nástupu kontrakcí, zahajujeme vyvolávání porodu.

GBS pozitivita
Přítomnost Streptokoka skupiny B (GBS) v pochvě je běžný a nezávažný nález. V průběhu porodu však může ohrozit novorozence vznikem infekce, což je vzácná, ale potenciálně závažná komplikace. Pokud kultivační vyšetření prokázalo, že GBS máte, podáme vám preventivně k porodu antibiotika dle doporučeného postupu pro porodnictví.

Protržení vaku blan
Dirupci – protržení vaku blan, rutinně neprovádíme. Správně načasovaná dirupce však může urychlit porod, což může být v některých případech prospěšné.

Potermínové těhotenství
Termín porodu určuje ultrazvukové vyšetření v prvním trimestru (nejčastěji je uveden na prvotrimestrálním screeningu). Pokud neporodíte do stanoveného termínu porodu, doporučíme vám (nejde-li o rizikové těhotenství) častější sledování v těhotenské poradně (2x týdně). Zhruba deset dnů po termínu porodu (týden 41+3) doporučujeme naplánovat vyvolání porodu. Nejzazší termín pro porod považujeme týden 42+0. Preferujeme vyvolávání porodu mechanickými metodami, nikoliv léky. Vyvolávání porodu probíhá za hospitalizace.

Klystýr
S prováděním klystýru před porodem máme dobré zkušenosti. Není však nezbytnou součástí porodní péče.

Holení
Holení hráze před porodem nevyžadujeme, ale doporučujeme. Neoholená kůže může komplikovat proces hojení, pokud dojde k jejímu poranění během porodu.

Poloha ženy během porodu
Polohu, v níž chcete rodit, si můžete zvolit samy. Na porodním sále jsou k dispozici porodní lůžka, která umožňují modifikace porodních poloh.

Jídlo a pití během porodu
Během porodu doporučujeme jíst a pít omezeně a v malých dávkách, přednost dáváme lehké stravě bohaté na rychlé cukry. Porod je náročný fyzický výkon a nadměrný příjem potravy při něm způsobuje pocity na zvracení nebo zvracení. 

Epiziotomie – nástřih hráze
Epiziotomii provádíme pouze v případě, že ji považujeme za vhodnou v dané konkrétní situaci. Odhadnout předem, zda bude epiziotomie nutná, je obtížné.  Nejčastějšími důvody provedení nástřihu je nutnost urychlení porodu (při podezření na hypoxii plodu-nedostatek kyslíku) a riziko závažného poranění hráze (zejména pevná hráz a větší hlavička apod.). 

Podávání oxytocinu
Oxytocin je přirozený hormon, který způsobuje děložní kontrakce, čímž umožňuje porod. Podání oxytocinu v infúzi má svá indikační kritéria, jimiž se řídíme. Patří sem například nepostupující porod, slabé kontrakce, krátké kontrakce, krvácení po porodu apod. Oxytocin je možné podávat až po odtoku plodové vody. Při podávání oxytocinu je nutné plod více sledovat pomocí CTG. Pokud jsou kontrakce podpořené oxytocinem bolestivé, nabízíme analgezii.

Epidurální analgezie
Epidurální analgezie je jedna z nejoblíbenějších metod tišení bolesti při porodu. Je dobře účinná a málo riziková pro rodičku i pro plod. Máme s ní dobré zkušenosti. V naší porodnici je její podání dostupné a je zdarma.

Bonding
Bonding představuje úzkou vzájemnou interakci matky a dítěte bezprostředně po porodu. Bonding podporujeme u všech donošených, dobře se adaptujících novorozenců. Dítě je po vybavení položeno na břicho matky (tzv. kontakt kůže na kůži). Po přerušení pupečníku a krátkém vyšetření pediatrem pokračuje bonding na hrudníku matky, kde dítě zůstává první 2 hodiny života. V průběhu bondingu je dítě monitorováno (čidlo oxymetru na ručce) a je vyžadována trvalá přítomnost doprovodu.

Podvaz pupečníku
Preferujeme pozdní podvaz pupečníku. Novorozence, který je bezprostředně po porodu v pořádku, pokládáme bez přerušení pupečníku na břicho matky. Z výzkumů vyplývá, že děti s odloženým podvazem pupečníku mají nižší výskyt anémie v kojeneckém věku, pokud jsou ponechány s nepřerušeným pupečníkem 1–3 minuty po porodu, což odpovídá době, kdy pupečník dotepává. Pupečník může přestřihnout otec dítěte. V případě nutnosti resuscitace novorozence pediatr, který je u porodu přítomen, indikuje časnější podvaz. 

Podání uterotonik po porodu
Po porodu dítěte podáváme léky na podporu stažení dělohy (uterotonika). Podle našich i mezinárodních doporučení je podání uterotonik prevencí nadměrného krvácení po porodu.

Ošetření novorozence po porodu
Novorozence zkontroluje po porodu pediatr. Jestliže je novorozenec v pořádku, není nikam odnášen a jeho vyšetření probíhá v přítomnosti matky. Vyšetření na těle matky je možné. Pediatr dítě krátce vyšetří a zhodnotí jeho adaptaci. Další ošetření, vážení a označení je možné odložit po bondingu.
Pokud je třeba podpora poporodní adaptace (týká se asi 10 % dětí a zahrnuje například odsátí tekutiny z nosu a úst, prodýchnutí maskou s kyslíkem apod.), probíhá ve vedlejší místnosti, která je k tomu vybavená.

Císařský řez
V případech, kdy je nutné ukončit těhotenství císařským řezem, dáváme přednost svodné anestezii před celkovou. V celkové anestezii operujeme, pokud je nutné provést císařský řez okamžitě nebo pokud je svodná anestezie ze zdravotních důvodů nevhodná. Doprovázející osoba může být s rodičkou na operačním sále a po vybavení novorozence může být přítomná při jeho ošetření. Dítě matce ihned po ošetření ukážeme, a pokud o to má zájem, přikládáme jí ho k prsu, aby se správně nastartoval proces kojení. Bonding – položení nahého dítěte na kůži matky může být u císařského řezu technicky obtížný. V situacích, kdy není možný, umožňujeme bonding v případě zájmu otci. Po porodu císařským řezem je rodička obvykle jeden den na oddělení JIP. Dítě zůstává v péči neonatologů a je jí pravidelně donášeno ke kojení.

Ambulantní porod
Ambulantní porod je v naší porodnici možný. Pokud si přejete odejít domů i s miminkem dříve, než je doporučená doba pobytu na oddělení šestinedělí (72 hodin), je třeba se na podrobnostech a další péči domluvit s přítomným gynekologem a pediatrem. Propuštění novorozence před 48. hodinou života je řešeno formou negativního reverzu. Při časném propuštění matky, je-li vše v pořádku, revers není nutný.

Odmítnutí doporučené péče
Pokud něco z toho, co vám nabízíme, nechcete, poučíme vás o výhodách a alternativách navrženého postupu a o potenciálních rizicích spojených s jeho odmítnutím. Požádáme vás poté o podpis tzv. negativního reverzu, v němž podepisujete, že jste si rizik vědoma, byla jste poučena a přijímáte za své rozhodnutí zodpovědnost. V posledních letech se setkáváme s rodičkami, které mají mylné nebo zkreslené informace týkající se některých aspektů porodnické péče, většinou získané z neodborných zdrojů na internetu. Doporučujeme proto věnovat poučení velkou pozornost. Komunikaci s rodičkou věnujeme péči. Z naší zkušenosti se většina nejasností v průběhu prenatální péče nebo při porodu vysvětlí a vzájemná spolupráce rodičky, porodní asistentky a lékaře probíhá dobře. Pokud už předem víte, že některé z našich standardních postupů nebudete akceptovat, konzultujte to v těhotenské poradně.

Hodnocení fyziologie a patologie porodu
O tom, zda je porod fyziologický, rizikový nebo patologický, rozhoduje porodní asistentka a/nebo lékař. Dle toho určuje další postupy, navrhuje vyšetření a léčbu abnormálních stavů.

Komunikace s rodičkou
Všechny postupy, návrhy péče a léčby řešíme přímo s těhotnou a/nebo rodící ženou.
Nepřejeme si, aby za ženu komunikoval její doprovod. Přímou komunikaci mezi personálem a rodící ženou považujeme za základ kvalitní zdravotnické péče.

Předporodní kurzy a cvičení těhotných

Informace o Kurzu přípravy k porodu a Cvičení pro těhotné ženy a registrace: 

 • Kontakt: porodní asistentka Hana Šimánková, tel.: +420 774 976 062
 • Objednání pouze telefonicky v úterý a středu 9.0012.00 hod.

Kurz přípravy k porodu
Kurz přípravy k porodu se koná v příjemném prostředí tělocvičny naší kliniky v těsném sousedství porodního sálu ve 2. patře (pavilon 15, Fakultní nemocnice Bulovka).
Kurz je organizován a odborně garantován porodní asistentkou Hanou Šimánkovou. Na jeho vedení se také podílí lékaři naší porodnice.
Přihlášení do předporodních kurzů je doporučováno od 20. týdne těhotenství. Pro vstup do kurzu je pak nejvhodnější 26.28. týden těhotenství.
Doporučené vybavení pro účastníce kurzu: psací potřeby, pití, volné oblečení, ponožky na nohy.
Obsah kurzu je rozdělen do 6 bloků, z nichž každý se skládá z přednášky (přibližně 90 minut) a diskuze (asi 30 minut). Přednášky jsou doplněny o videoukázky a nácvik praktických dovedností.

 1. Kdy jet do porodnice; co si vzít k porodu s sebou; porod včasný, předčasný, opožděný
 2. Průběh fyziologického porodu; jak si rodička může pomoci v průběhu porodu; role doprovázejícího otce u porodu
 3. Operační porod, exkurze na porodnici
 4. Šestinedělí, nástup kojení, správná technika kojení
 5. Opožděný porod, indukce porodu; medikace při porodu, epidurální analgézie – tato část je vedena porodníkem
 6. Péče o novorozence na porodním sále a na oddělení šestinedělí; průběh pobytu na novorozeneckém oddělení – tato část je vedena novorozeneckým lékařem

Doba konání kurzu je upravována podle aktuálního naplnění kapacity kurzu a podle časových možností rodiček a jejích blízkých. Obvykle se konají každé úterý 14.00–16.00 a 18.00–20.00 a ve čtvrtek 10.30–12.30 a 13.00 – 15.00.

Z důvodu velkého zájmu o naše předporodní kurzy jsme nuceni omezit účast v kurzech pouze na ženy, které jsou registrovány k porodu v naší porodnici.
Při nachlazení nebo jiné infekční nemoci není účast na kurzu možná.

Cvičení pro těhotné ženy
Cvičení těhotných žen se koná v příjemném prostředí tělocvičny naší kliniky v těsném sousedství porodního sálu ve 2. patře (pavilon 15, Fakultní nemocnice Bulovka).

Podmínkou účasti na hodinách je písemný souhlas se cvičením od vašeho ošetřujícího porodníka. Zahájení cvičení je možné nejdříve mezi 16. a 17. týdnem těhotenství.
Cvičení probíhá v úterý 16.30–17.30 hod a ve čtvrtek 9.00–10.00 hod.
Doporučené vybavení pro účastnice cvičení: pití, vhodný volný cvičební úbor, ponožky na nohy.
Z důvodu velkého zájmu o  cvičení těhotných žen jsme nuceni omezit účast na cvičení pouze na ženy, které jsou registrovány k porodu v naší porodnici.

Ceny kurzů a porodnických služeb viz ceník.

Anesteziologická péče v porodnici

Více informací o anesteziologické péči v porodnici naleznete ZDE.

Co s sebou do porodnice

Blíží-li se Váš termín porodu, měla byste mít připraveno zavazadlo se všemi nezbytnostmi, které budete v průběhu porodu a těsně po něm potřebovat:

 • těhotenskou legitimaci;
 • rodné číslo otce dítěte;
 • oddací list;
 • váš občanský průkaz;
 • směrovací číslo;
 • toaletní potřeby;
 • těhotenské podprsenky;
 • spodní kalhotky, ručník, mýdlo, přezutí a další věci osobní potřeby;
 • igelitový sáček, toaletní papír;
 • malou příruční tašku, kam tyto věci uložíte.

Měli byste mít také připraveno jméno (nebo jména) pro své dítě.

Noční košili a župan dostanete v nemocnici.

Doprovod k porodu

Doprovod u porodu vítáme. Doporučujeme jednu doprovázející osobu. Pokud byste u sebe chtěla mít dvě doprovázející osoby, je třeba se na tom individuálně domluvit s porodními asistentkami nebo lékaři. Více než dvě blízké osoby u porodu nedoporučujeme z prostorových důvodů. Za doprovod u porodu neúčtujeme žádný poplatek.

Duly na Bulovce

Spolupráce s dulami je pro naše klientky i náš personál velkým přínosem. Duly přinesly na Bulovku kromě své péče i svou vzácnou energii. Poskytují nám zpětné vazby, inspirují nás svými vědomostmi a péčí kterou poskytují.

Dula je žena, která podporuje, doprovází a pečuje o ženy, děti a otce.

Spokojenost s přítomností našich dul opakovaně potvrdila naprostá většina žen, které díky naší spolupráci mohly využít jejich péči.

 • ELIŠKA PLÁNIČKOVÁ

„Od roku 2012 se jako certifikovaná dula České asociace dul věnuji individuální přípravě, poradenství a psychické podpoře žen v těhotenství, při porodu a v šestinedělí. Jsem matkou tří dětí a bydlím na Litoměřicku. Mám zkušenosti z porodnic: Kadaň, Ústí nad Labem, Praha, Litoměřice, Rakovník, Teplice, Roudnice nad Labem, Mělník, Litoměřice, německá Žitava. V současné chvíli studuji druhý ročník oboru porodní asistence na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Doprovázím k porodu, nabízím individuální předporodní přípravu, podporu a pomoc v šestinedělí. Poskytuji laktační poradenství, nabízím poporodní návštěvy, aromaterapie, napářku a rebozo.“

Jazyk: čeština. 
Kontakt: +420 724 528 820, eliska.planickova@gmail.com

 • IVANA WEISSOVÁ

„Jsem dula České asociace dul s 15 lety praxe a laktační poradkyně Mamily. Ženám a rodinám nabízím kontinuální péči v průběhu těhotenství porodu a šestinedělí. Věřím, že dobrá příprava, laskavá péče, plná pozornost a podpora jedním průvodcem, s kterým vytvoříte prostředí důvěry a porozumění, pomůže projít porodem jako posilující zkušeností a cítit se v počátcích mateřství dobře. S Bulovkou spolupracuji téměř od počátku projektu, který integroval práci duly do týmové spolupráce v péči u porodu a zároveň pokračuji ve své vlastní praxi. Při péči o ženu užívám jemné techniky práce s tělem i myslí s cílem najít cestu, která bude nejlepší možná pro rodící se dítě, matku a rodinu, s velkou důvěrou v přirozený porodní proces.“

Jazyk: čeština.
Kontakt: http://www.dulaivana.cz/https://www.facebook.com/Dula.Ivana.Weissova

 • KATKA VÁVROVÁ

„Jako dula (Česká asociace dul) a laktační poradkyně (Laktační liga, Mamila) již pátým rokem doprovázím ženy a jejich partnery nejen porodem, ale také těhotenstvím a počátky rodičovství. Mám dvě dcery, skvělého muže – bez podpory rodiny bych se totiž ve své práci neobešla. Vystudovala jsem překladatelství-tlumočnictví z francouzštiny na FF UK a Mezinárodní obchod na VŠE. Své směřování jsem však po porodu druhé dcerky zcela změnila a rozhodla se stát dulou. Proč jsem to udělala? Vedly mne k tomu zejména mé vlastní zkušenosti při porodu a při nesnadných začátcích kojení – mým cílem je, aby se každé ženě, která mě vyhledá, dostalo takové péče, jakou potřebuje právě ona a její rodina.“

Jazyk: čeština, angličtina a francouzština. 
Kontakt: www.dulakatka.cz

 • LUCIE JEŘÁBKOVÁ

„Nejdůležitější nástroje mé práce jsou ruce a srdce. Jsem dula, laktační poradkyně Mamila a hrdá máma čtyř dětí. Nabízím individuální přístup a komplexní péči během těhotenství, porodu a šestinedělí. Bývalo zvykem, že o těhotnou a rodící ženu pečovala zkušená blízká žena a starala se o ní také v prvních týdnech po porodu. Měla otevřenou náruč, podpořila a poradila, dodávala sebedůvěru a pocit bezpečí. A tak vypadá i má dulí péče, která často začíná už několik týdnů (či měsíců) před porodem a pokračuje až do konce křehkého šestinedělí, kdy se hojí tělo i duše. Propojení znalostí moderní medicíny s tradiční péčí vnímám jako celostní přístup k péči o ženy – matky. Protože těhotenství, porod a šestinedělí nejsou jen velká změna na fyzické úrovni, ale také hluboká vnitřní cesta. Učím se od zkušených dul, respektujících zdravotníků i tradičních porodních babiček.“

Jazyk: čeština
Kontakt: www.doula.cz

 • MONIKA ŤUKALOVÁ

„Mé porody považuji za jedny z nejkrásnějších zážitků ve svém životě. Díky nim jsem si uvědomila, že chci ženám pomáhat, aby i pro ně bylo těhotenství, porod a šestinedělí obdobím, na které budou jednou vzpomínat s radostí a láskou. O ženy pečuji především těhotenskými a poporodními masážemi. Při masážích po termínu porodu využívám stimulaci akupresurních bodů a metodu Spinning babies, která se zaměřuje na uvolnění svalů a vazů v oblasti pánve tak, aby miminko mohlo zaujmout optimální polohu k porodu.

Jsem také mámou tří skvělých synů, kteří mě ještě potřebují hodně doma, a proto v současné době nemohu držet pohotovosti k porodu.“

Jazyk: čeština
Kontakt: www.tehotenske-masaze.cz

 • OLGA KRAJÍČKOVÁ

„Respektuji jedinečnost každé ženy v jejím přístupu k vlastnímu porodu, ve schopnosti prožitku přivítat své děťátko na světě a přijetí mé nabízené pomoci. Této úžasné profesi se věnuji již 17 let se stále větším respektem, pokorou a vděčností. Jsem šťastně vdaná matka dvou dospělých dcer, což mi umožňuje se této profesi plně věnovat. Doprovázím pouze v českém jazyce.“

Jazyk: čeština
Kontakt: olga.krajickova@atlas.czwww.dulaolga.cz

 • SEBASTIANA CHOMISZAK

„Dulou jsem se stala díky mým vlastním porodům. Dostalo se mi při nich jedinečné podpory a ujištění, že i v nejnáročnějších chvílích vše zvládnu. Přesně takovou péči a podporu chci poskytovat ženám, protože díky této podpoře lze dokázat úžasné věci i pro miminko do budoucna. Ráda poskytuji praktickou péči. Věnuji se přípravě těla na porod a šestinedělí. Na přání zpracovávám placentu a mohu pomoci s uklidněním těla po porodu v podobě uzavíracího rituálu po šestinedělí. Jsem laktační poradkyní Mamila.“ 

Jazyk: čeština, angličtina, začátečnická francouzština.
Kontakt: Sebi.chomiszak@gmail.comwww.zlaskykevzpominkam.cz/k-porodu

 • SILVA ROSENOVÁ

„Pracuji se ženami v těhotenství, nabízím doprovod k porodu a pracuji také jako poporodní dula. Těší mě, pokud můžu ženu provázet celým tímto krásným obdobím. Profesi duly se věnuji již více než 10 let. Dělám individuální přípravu k porodu, používám šátek rebozo a techniky spinning babies na podporu dobré pozice miminka, připravuji předporodní a poporodní rituály. Ale hlavně nabízím svoji vnímavou podporu a kontinuální přítomnost u vašeho porodu. Baví mě rozmanitost lidí, světa, situací. Mám ráda porody, lidi, život se vším, co přináší. Jsem maminkou tři dospívajících děti, které s mým mužem každodenně tříbí můj smysl pro humor. Bydlím na Praze 8 nedaleko nemocnice Bulovka.“

Jazyk: čeština, angličtina, částečně španělština a ruština.
Kontakt: www.dulasilvie.cz

Na porodním sále pracují zkušení a plně kvalifikovaní lékaři a porodní asistentky, pod jejichž vedením probíhá výuka lékařů a porodních asistentek ve výcviku. Sál je vybaven nejmodernější technikou pro monitoraci matek a plodů. Spontánní porody probíhají na 4 oddělených pokojích porodních boxech, které zajišťují soukromí rodiček. Součástí porodního sálu je i operační sál pro operační porody a řešení komplikací po porodech.

V roce 2019 vzniklo v rámci naší porodnice Centrum porodní asistence, v němž jsou fyziologické porody vedené pouze porodními asistentkami. Více informací naleznete ZDE.

Nabízíme prohlídky porodního sálu, abyste se mohli předem seznámit s prostředím, kde porod proběhne. Doprovod blízké osoby při porodu vítáme a neúčtujeme za něj žádný poplatek.

Registrace k porodu v naší porodnici probíhá ve 14. týdnu těhotenství. Více informací naleznete ZDE.