Skateboarding Medical Center vrací skateboardisty do hry

07.04.2022

Nemocnice Na Bulovce (NNB) a Česká asociace skateboardingu (ČAS) uzavřeli partnerství v oblasti prevence úrazů a zdravotní péče o členy asociace. Založením Skateboarding Medical Center nemocnice reaguje na rostoucí popularitu sportu, který byl zařazen do programu letních olympijských her v Tokiu 2020. Ortopedická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) a Nemocnice Na Bulovce bude poskytovat medicínskou péči skateboardistům na všech výkonnostních úrovních, bude sbírat a vyhodnocovat data a využívat je v prevenci úrazů ve spolupráci s ČAS.

 

Ortopedická klinika NNB disponuje mnoha specializovanými pracovišti, ke kterým patří i FIFA Medical Centre of Excellence. Tento prestižní status klinika získala v roce 2010 a stala se tak v pořadí 18. centrem na světě a prvním ve východní Evropě. Nově založené Skateboarding Medical Center si klade stejné cíle.

Jakýkoliv registrovaný člen ČAS může zavolat do kartotéky kliniky a bude objednán v co nejbližším termínu na specializované vyšetření. Akutní zranění jsou samozřejmě řešena okamžitě na místě lékařem ve službě. V žádném případě se nejedná o přednostní ošetření. K takovému pacientovi bude v ideálním případě přivolán lékař ze sportovní traumatologie, který zaeviduje druh sportu, charakter zranění a okolnosti, při kterých ke zranění došlo. V dlouhodobém horizontu by klinika tato data ráda vyhodnocovala a výsledky využila v oblasti prevence ve spolupráci s ČAS.

„Zranění při skateboardingu nejsou častější než u jiných sportů. Někdo by se mohl mylně domnívat, že se jedná o striktně rizikový sport, ale rozhodně tomu tak není,“ popisuje prof. MUDr. Jiří Chomiak, Ph.D., zástupce přednosty Kliniky ortopedie NNB. „Nejčastěji jde o pohmožděniny či drobná poranění, která vyžadují jen klidový režim. K nám na kliniku se však dostávají závažnější zranění jako jsou zlomeniny, v některých případech i otevřené, podvrtnutí krční páteře, otřesy mozku apod. Tato zranění už vyžadují specializovanou léčbu, ke které máme na naší klinice ty nejlepší podmínky a špičkové specialisty, zároveň disponujeme magnetickou rezonancí i CT vyšetřením v jedné budově,“ doplňuje prof. Chomiak.

V případě úrazů ze sportů klinika úzce spolupracuje i s ostatními pracovišti NNB. „Nejčastěji se jedná o spolupráci s chirurgickou klinikou, protože řada pacientů může mít vnitřní zranění, která je potřeba vyloučit. Dále spolupracujeme s oddělením urgentního příjmu, neurologie a samozřejmě s klinikou plastické chirurgie. V případě závažnějšího poranění obličejového skeletu a zubů spolupracujeme se stomatolgickou klinikou 1. LF UK.,“ vysvětluje prof. Chomiak.

“Pro členy naší asociace je partnerství s Nemocnicí Na Bulovce skvělá zpráva a máme obrovskou radost, že nám takto nemocnice vyšla vstříc a vzala si nás pod svá křídla. Byť bych si pochopitelně přál, abychom zázemí Skateboarding Medical Centra využívali co možná nejméně a jezdili bez zranění,” říká s úsměvem Jan Lankaš, předseda ČAS. “Hned na prvním setkání českých skateboardových reprezentantů s lékaři sportovní traumatologie ortopedické kliniky nás mile překvapila otevřenost, respekt a zájem o skateboarding. Je znát, že lékaři jsou aktivní sportovci a tím je komunikace mnohem snazší,” doplňuje Lankaš.

O zraněné skateboardisty bude pečovat specializovaný tým lékařů sportovní traumatologie, kteří sami aktivně sportují. „Máme tu zastoupeny snad všechny druhy sportů,“ říká v nadsázce prof. Chomiak a doplňuje: „já sám jsem se dříve věnoval horolezectví, nyní rád plavu, jezdím na windsurfingu a na kole. Ostatní kolegové se věnují fotbalu, hokeji, volejbalu, tenisu, golfu, cyklistice, lyžování a dalším sportům. Při naší práci je potřeba udržovat se v kondici, nad operačním stolem totiž můžete strávit i dlouhé hodiny a věřte mi, že to je značná fyzická zátěž.“

Prof. Chomiak před deseti lety operoval vážné zranění našeho předního skateboardisty Martina Peka, který si po srážce s cyklistou ve skateparku přivodil otevřenou dvojitou zlomeninu. „Martin k nám byl převezen ve večerních hodinách s otevřenou zlomeninou bérce v roce 2010. Po základním vyšetření jsme ho urgentně operovali (do dvou hodin od příjetí), protože otevřená zlomenina tento postup vyžaduje jako prevence komplikací, především zánětu kosti. Použili jsme spojení úlomků tibie (osteosyntézu) zajištěným nitrodřeňovým hřebem. Pooperační průběh byl nekomplikovaný s výjimkou nezávažné infekce kůže, způsobené znečištěním rány z ulice, naštěstí bez zánětu kosti. Martin byl vzorným pacientem, dodržoval léčebná doporučení, takže se jeho zlomenina zhojila dle očekávání a za rok poté jsme mu mohli hřeb z bérce odstranit. Po zhojení operační rány jsme se domluvili, že další kontroly u nás jsou nutné jen v případě obtíží, které ale nenastaly. Takže k mému milému překvapení jsme se setkali až nyní při plánování spolupráce s ČAS. Martina jsem i po devíti letech okamžitě poznal, mimo jiné podle jeho typické čepice a byl jsem mile překvapen, jaký se z “pouličního” skateboardisty stal skutečný borec a uvědomělý sportovec,” popisuje pacientský příběh Martina Peka prof. Chomiak.

Předseda ČAS Jan Lankaš k prevenci před zraněními vysvětluje: “v této oblasti chceme být aktivní a ve spolupráci s NNB tvořit atraktivní obsah pro různé formy komunikace s akcentem především na sociální sítě, ke kterým má daná cílová skupina jednoznačně nejblíže”. Z hlediska prevence lze skateboardistům určitě doporučit chrániče rukou, které zpevní zápěstí, chrániče loktů, a kolenou a především přilbu. Používání ochranných pomůcek je důležité zejména u začátečníků, kteří mnohdy přeceňují své schopnosti a dochází tak k nekontrolovaným pádům s vážnými následky. Ke zraněním také často dochází vinou nedostatečného rozcvičení.

Ortopedická klinika 1. LF UK, IPVZ a Nemocnice Na Bulovce

Ortopedická klinika 1. LF Univerzity Karlovy a Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) a Nemocnice Na Bulovce v roce 2018 ambulantně vyšetřila 67 792 pacientů, provedla 5 472 operací a hospitalizovala 5 187 pacientů. Její hlavní činností v rámci nemocnice je ortopedická a traumatologická péče.

V roce 2010 byl Ortopedické klinice 1. LF UK ve spolupráci s Katedrou tělovýchovného lékařství a Kardiologií II. Interní kliniky a Kliniky rehabilitačního lékařství 1. LF UK přiznán prestižní status FIFA Medical Centre of Excellence. Ortopedická klinika se tak stala v pořadí 18. centrem na světě (první v bývalé východní Evropě) z celkového dosavad- ního počtu padesáti šesti center. V roce 2018 centrum obhájilo reakreditaci a pokračuje tak ve své činnosti. Jedná se o neziskovou organizaci, jejíž chod po stránce zajištění zdravotní péče je zajištěn z prostředků všeobecného zdravotního pojištění hráčů.

Následující článek

Otevřeli jsme nové Očkovací centrum
23. 9. 2020

Nemocnice Na Bulovce (NNB) a Česká asociace skateboardingu (ČAS) uzavřeli partnerství v oblasti prevence úrazů a zdravotní péče o členy asociace. Založením Skateboarding Medical Center nemocnice reaguje na rostoucí popularitu sportu, který byl zařazen do programu letních olympijských her v Tokiu 2020. Ortopedická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) a Nemocnice Na Bulovce bude poskytovat medicínskou péči skateboardistům na všech výkonnostních úrovních, bude sbírat a vyhodnocovat data a využívat je v prevenci úrazů ve spolupráci s ČAS.

Číst dále