JIP Neonatologického oddělení Bulovky slaví 15. narozeniny

02.11.2022

Letos v říjnu uplynulo přesně 15 let od chvíle, kdy při Neonatologickém oddělení na Bulovce vznikla Jednotka intenzivní péče pro novorozence. Každý rok zde vypiplají kolem 250 miminek, jejichž příchod na svět provázejí závažné komplikace. 

Samostatné Neonatologické oddělení vzniklo na Bulovce již v roce 2006, ale za přelomový okamžik, od kterého právě nyní slavíme 15 let, lze považovat rok 2007, kdy zde otevřeli Jednotku intenzivní péče (JIP) pro novorozence. To představovalo obrovskou změnu, protože do té doby neměla nemocnice prakticky žádné neonatologické zázemí a děti po předčasných nebo komplikovaných porodech musely být překládány na vyšší pracoviště. „Byla to náročná výzva, ale na druhé straně obrovská příležitost, protože jsme si všechno mohli zařídit podle svých představ. Neonatologické oddělení s Jednotkou intenzivní péče jsme vybudovali na zelené louce, doslova z ničeho,“ vzpomíná primář MUDr. Martin Čihař. „Skvělá práce týmu našeho Neonatologického oddělení má významný podíl na úspěchu Centra porodní asistence (CPA). Mám obrovskou radost, že se nám podařilo pozvednout péči o novorozence na mnohem vyšší úroveň. V rámci připravované rekonstrukce porodnického pavilonu, jejíž nedílnou součástí je i rozšíření současné kapacity CPA, počítáme s dalším rozvojem zdravotnických služeb pro maminky i jejich děti,“ říká k významnému jubileu ředitel nemocnice Mgr. Jan Kvaček.

Neonatologické oddělení je vybaveno moderní přístrojovou technikou a lůžky pro zajištění intenzivní péče o novorozence. Tato lůžka sestávají z inkubátorů, monitorů životních funkcí, infuzních pump a přístrojů pro řízené dýchání. K dispozici je i ultrazvukový diagnostický přístroj s kardiologickými sondami, mobilní rentgen a vlastní bedside laboratoř. Přístrojové vybavení je již od počátku z velké části pořizováno díky sponzorským darům. 
 
Nadační fond Kapka naděje byl štědrým partnerem Neonatologického oddělení dlouhých deset let a díky jeho podpoře se podařilo získat celou řadu důležitých přístrojů a vybavení. „Je naší radostí podporovat úsilí zdravotníků při záchraně předčasně narozených dětí a je skvělé, že naše nadace mohla stát u zrodu Neonatologického oddělení na Bulovce, kterou jsme dlouhá léta podporovali. Lékaři i sestry z tohoto oddělení pro děti a jejich rodiče dělají maximum,“ říká Vendula Pizingerová, prezidentka a zakladatelka Nadačního fondu Kapka naděje. 

Před zhruba pěti lety převzala sponzorské žezlo Lucie Borhyová a její Nadační fond LuckyBe. Právě zásluhou tohoto fondu se povedlo získat pro Neonatologické oddělení nový neuromonitor, díky kterému lze sledovat mozkovou aktivitu miminka po komplikovaném porodu a správně určit další léčebný postup. „Náš nadační projekt LuckyBe dětem získává finanční prostředky pro pomoc Neonatologickému oddělení FNB, jehož jsem oficiální patronkou. Na tomto oddělení pracuje sehraný tým erudovaných lékařů a sestřiček, kteří se snaží novorozeným dětem poskytnout co nejkvalitnější péči. Jejich práce je nejen odborně náročná, ale vyžaduje i mimořádné emoční nasazení, maximální empatii a laskavost personálu. Jsem velice ráda, že je toto oddělení může naše nadace dlouhodobě finančně podporovat nákupem potřebných přístrojů, které jim jejich práci výrazně usnadňují,“ říká Lucie Borhyová, zakladatelka Nadačního fondu LuckyBe.

Doplňující informace:
Neonatologické oddělení FNB je novorozeneckou částí Intermediárního perinatologického centra. Je tvořeno Oddělením fyziologických novorozenců (klasické porody), Jednotkou intenzivní péče a Ambulancí. Zájem maminek o porod na Bulovce v posledních letech velmi narůstá, ze zhruba 2 200 porodů vzrostl v roce 2021 až na hranici 2 800 porodů ročně. Z toho zhruba 250 miminek potřebuje po porodu intenzivní péči na JIP. 

Následující článek

Kampaň "Očkujeme se pro život beze strachu" pokračuje ve FNB
9. 11. 2022

Letos v říjnu uplynulo přesně 15 let od chvíle, kdy při Neonatologickém oddělení na Bulovce vznikla Jednotka intenzivní péče pro novorozence. Každý rok zde vypiplají kolem 250 miminek, jejichž příchod na svět provázejí závažné komplikace. 

Číst dále